תפריט סגור

יונדאי i20 – שיפוץ מנגנון קיפול מראה חשמלי (ודגמים רבים אחרים)

נתחיל בסימפטומים: קליקים שנשמעים מכיוון המראה בזמן נסיון קיפול\פתיחה, המראה לא מתקפלת\נפתחת חשמלית, הקליקים עלולים להמשך זמן רב מפני שהמנוע לא חש בהתנגדות סוף מהלך ולכן לא עוצר.
רוב המקומות שתפנו אליהם יספרו לכם שהמראה לא ניתנת לפתיחה\שיפוץ וימכרו לכם מראה חדשה קומפלט (כ1200 ש"ח אם הזיכרון שלי עוד שווה משהו).

לרוב מקור הבעיה הוא גלגל שיניים קטן ומסכן בגיר של מנגנון כיפול המראה.
הבעיה לא יחודית ליונדאי,ומשיטוט קצר בגוגל ניתן לראות שהיא משותפת לרכבים עממיים ולרכבי יוקרה (נתקלתי בדגמים רבים של BMW הונדה ואחרים) כאחד.
הפירוק באמת לא נעים במיוחד, אבל בהחלט אפשרי. גלגל השיניים הסורר ניתן לרכישה תמורת כמה עשרות שקלים באיביי.
הנה קישור לגג"ש שרכשתי עבור המראה של יונדאי, 56 שקלים + 28 ש"ח משלוח.

https://www.ebay.com/itm/Left-or-Right-Side-Wing-Mirror-Repair-Gear-for-Hyundai-I30/302404472502?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

נתחיל לעבוד:
את המראה קיבלתי לידיים מפורקת מהרכב, כך שאין לי צילום של תהליך הפירוק מהרכב.

1. קודם כל מפרידים את הזכוכית ממנגנון כיוון המראה. ניתן לראות בתמונה השניה שלזכוכית 4 שיניים מפלסטיק שאוחזות את מנגנון כיוון המראה. יש להטות בעדינות את הזכוכית לצד (אני הטתי פנימה ולמעלה), להכניס בזהירות חפץ דק וארוך ולהפריד בין הקליפסים למנגנון כיפול המראה. אני עשיתי זאת בעזרת סכין אוכל פשוטה.

2. עוברים למפרק של המראה ומורידים אטם גומי הנמצא בין המראה לרכב. ההפרדה מבוצעת על ידי משיכה זהירה והפרדה הדרגתית לאורך ההיקף שלו. מתחת לאטם נחשף הקונקטור עם צמת החוטים.

3. אנו חייבים להוציא את צמת החוטים דרך המעברים הצרים בהם היא עוברת, לכן אין ברירה, חייבים להפריד אותה מהמחבר שלה. מאתרים את שיני הפלסטיק הקטנות המקבעות את הפינים במחבר ובעזרת מחט תפירה מזיזים אותם הצידה ומושכים את הפינים החוצה. חשוב לתעד את מיקום החוטים לפני הפירוק, אחרת יהיה כיף בהרכבה.

4. פותחים מכסה בתחתית המראה עם כלי דק, רצוי עשוי פלסטיק. מושכים את צמת החוטים החוצה. משחררים 3 ברגים התופסים את מפרק המראה ומפרידים אותו מהמראה.

5. פותחים 3 ברגים סביב למנגנון כיוון המראה, ועוד אחד בתחתית המראה ומוציאים את המנגנון מהמסגרת

6. משחררים 3 ברגים שתופסים את מנגנון כיפול המראה, מסירים מכסה בתחתית המנגנון ומפרידים את מנגנון כיפול המראה ממנגנון כיוון המראה.

7. מושכים את לשוניות הפלסטיק (בעיגול אדום) משני הצדדים ומסירים את מכסה הפלסטיק. משחררים 4 ברגי פיליפס ומפרידים בין המנוע לגיר.

8. בשלב הזה ברור לגמרי מקור הכשל. גלגל השיניים מפלסטיק לא עמד בעומס, נשבר וכעת הוא מחליק על הציר.

9. גלגל השיניים החדש שקיבלנו כולו מתכת ועשוי חתיכה אחת. כניראה שהוא ישרוד יותר זמן מאשר קודמו בתפקיד.

10. גלגל השיניים החדש במקומו, עם פינוק מהגריז המקורי.

הרכבה בסדר הפוך… בהצלחה

3 תגובות

  1. אורי

    כל הכבוד
    האם וכיצד ניתן להביא לך לתיקון רכב עם מראת צד
    חשמלית מתקפלת מסוג יונדאי I 20 מודל 2016 אינספייר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *