תפריט סגור

6 ימים, 1200 ק"מ, מיכל אחד וסי 4 קקטוסולר

שלום לכולם.

הזמנתי קפצור דיזל ידנית באיטליה מחברת ECOVIA, קיבלתי קקטוס עם 0 קמ, שאפילו לא הספיקו למלא לה את הניירת כניסה לחברה (לפי המחשב רכב היא נסעה חצי שעה ו11 קמ). אני מרוצה מכך, לדעתי מדובר בשדרוג לעומת הקפצור, אף על פי ששתיהן באותה קטגוריה.

לחברה עצמה יש בקושי 10 חניות שמורות בחניון, לעומת 40 ו50 אצל הגדולות. המחיר הוא בערך שליש ממה שמשלמים באוויס, סיקסט וכדומה.
עברנו מסביב לרכב שהיה קצת רטוב מגשמים ראשונים וגם ככה קצת מלוכלך, לבדוק שאין פגיעות. הכל נקי מלבד קצת כתמים על ידית בצד נוסע.
בתוך הרכב הכל כמובן חדש, אבל יש איזשהו קונצנזוס בחברות ההשכרה להוציא את השטיחים, כך שהרצפה בתום הטיול הייתה מלוכלכת יחסית, ללא פתרון קל לניקוי מלבד שאיבה.
בכל אופן ציינתי את זה בהחזרת הרכב ולאחר 10 דק כבר יצאנו מחברת ההשכרה בלי שום טענות.

קצת על תרבות הנהיגה באיטליה:
הנהגים באיטליה יכולים להיות מאוד ממושמעים לחוקי התנועה במקומות מסויימים בספר, ועם זאת לעבור עבירות טיפשיות רגע אחרי.
לגבי שמירה על הימין ועקיפות הכל עובד מעולה, מי שנוסע לאט (100 באוטוסטרדה במינימום), נוסע בימין. מי שעוקף, עוקף מהשמאלי האמצעי, ומי שעוקף אותו גם כן, יעקוף מהשמאלי הקיצוני. כמובן שבעקיפה מהסוג האחרון מגיעים בעלי הואגיות המהבהבים תוך כדי העקיפה, בדיוק כמו בארץ.
שמירה על מהירות – בתור תייר שמרתי על המהירות המותרת והשתדלתי לא לחרוג אפילו בקמש אחד, אבל לנהג האיטלקי זה מטריף את הדעת.
ישנם הרבה קטעי כביש בשיפוץ שהמהירות יורדת ל60, אך כמו בארץ אין אכיפה כנראה ועדיין נוסעים שם על 90 ו100, כך שנהגי משאיות נדבקו לי לאחוריים ונהגים אחרים הבהבו לי וניסו לחתוך דרך השוליים.
אם כבר מדברים על לחתוך ממקומות אסורים, כמות העקיפות שם על קו רצוף גבוהה באופן חריג, אך עם זאת ראוי לציין שהמון כבישים הם עם קו רצוף לאורך עשרות קילומטרים.
מעברי חציה – נתקלתי בזה לראשונה בהליכה במעבר חציה ולאחר מכן כשעצרתי בעצמי להולכי רגל. איטלקים לא עוצרים להולכי רגל, פשוט מאוד, והולכי הרגל יודעים את זה.
טלפונים – כל נהג שני מחזיק ביד שלו סמארטפון, או שהוא בשיחה או שהוא מסמס או שהוא משחק קנדי קראש, זוגתי כבר חשבה לרגע שאין להם חוק לגבי זה.
תמרורי עצור – כמעט ולא ראיתי אנשים עוצרים בתמרורי עצור, מעבר לכך, כשעצרתי בעצמי כמעט נכנסו בי והבהבו לי כאילו עשיתי את הדבר הגרוע ביותר בעולם.
צפירות – לא שמעתי יותר מ2 צפירות במהלך כל הנסיעה, ואין לי מושג מה צליל הצופר בקקטוס.
לגבי הרכבים – 1 מכל 10 עממיים הוא אוטומט, בזמן ש1 מכל 10 רכבי יוקרה הוא ידני, כך נראה. ביום הראשון ראיתי כמויות אדירות של ריינג' רוברים, אבל במהלך השבוע כמובן שראיתי יותר פנדות, לנציות, פונטו וואגיות פשוטות. בנוסף לידני רוב המנועים שם דיזלים. הרבה רכבים שאנחנו רואים בארץ תחת דגם וחברה מסויימת נמכרים שם בצורה שונה (דייהו=שברולט או סיריון=סובארו למשל).

בסך הכל, אני מעדיף את הנהיגה באיטליה על פני הנהיגה בארץ.

והנה, הגעתי לסיקור על הקקטוס!
אמ;לק – חסכוני, נוח בקו ישר, עיצוב מיוחד, מרווח (מאוד) ליושבי השורה הראשונה, ובגדול חבילה טובה.

ממבט כללי הקקטוס בעיצוב הזה הגיעה לארץ, במפרט שונה למדי. פה נמשך השימוש במנוע BlueHDI בנפח 1.6 ליטר עם 100 כוחות סוס ו25.9 קגמ כזכור לי. תיבת ההילוכים בת ה5 הילוכים הוחלפה בתיבה עם 6 הילוכים.
עיצוב הפנים נשאר כשהיה, עם מרווח טוב לנהג בסביבת הקונסולה המרכזית, תא כפפות שנפתח קצת באלכסון כמו מזוודה ומסך מולטימדיה מרכזי טאץ'.

 

מרווח ונוחות: הדבר הראשון שעשינו בקבלת הרכב היה לפתוח את תא המטען ולהעמיס מזוודה ו2 טרולים, הם נכנסו יופי והשאירו מקום לעוד דברים במהלך השבוע.

לאחר מכן כשמתיישבים כבר שמים לב שהמושבים רחבים מאוד ורכים, אבל לא גורמים לך לשקוע בתוכם. התחושה היא של כורסה, אך עם זאת אציין לשלילה את חוסר תמיכת הצד במושבים, שמפריעה בפניות. בכל אופן לא היה לי שום קושי למצוא תנוחת נהיגה נוחה באופן מיידי, בלי כוונון כלל של ההגה או משענת הגב.


מרווח הרגליים לנהג ולנוסע הקדמי גדול מאוד ועוד לא ראיתי כזה ברכבים מהגודל הזה, גם ימי נסיעה של 5 ו6 שעות הסתיימו ברעננות ללא שום כאבי גב או רגליים. שאפו לסיטרואן.

לגבי ראות ושטחים מתים, הדעה שלי חלוקה. מצד אחד הגג שמתמשך קדימה יחסית, עוזר למנוע סנוור מהשמש בשעות מסוימות, אך עם זאת קורות הצד והקורות האחוריות רחבות מאוד ומסתירות חלק גדול מהדרך. בעיה נוספת היא הזרוע שפותחת את החלונות האחוריים, במבט 'מעבר לכתף' במעבר נתיב, הזרוע בלבלה אותי פעמים רבות שיש רכב, כשלמעשה אחרי שניה מובן שזו רק הזרוע ואפשר לעבור נתיב.

באיזור הרגליים הקונסולה המרכזית יושבת נמוך, כך שלברך ימין יש מרווח, בניגוד לקיה הגדולה שלי שהקונסולה המרכזית בה קצת מפריעה לרגל.
לגבי נוחות הנסיעה, אתייחס לכמה פרמטרים.
קודם כל למערכת המתלים שעושה עבודה מצויינת בשיבושי הכביש גם בעיר וגם מחוץ, התחושה היא שהשיבושים בכביש נבלמים בצורה הדרגתית שלא מעבירה אותם לתא הנוסעים כלל, ממה שהבנתי מדובר בבולמי זעזועים יחודיים לרכב שעובדים עם 2 יחידות הידראוליות שמרככות את הנסיעה בצורה מצויינת.
פרמטר שני הוא רעשים, הקקטוס עושה עבודה טובה בהתאם לקטגוריה. לא מדובר בבידוד רעשים מצויין אבל גם לא נכנס יותר מדי רעש לתא הנוסעים עם חלונות סגורים, ואפשר לנהל שיחות בווליום נורמלי לחלוטין בלי בעיה גם במהירויות תלת ספרתיות.
באשר לפרמטר השלישי – יציבות, הקקטוס על אף משקלה הנמוך מרגישה יציבה בנסיעה במהירות גבוהה, וקצת מאבדת יציבות בפניות חדות, אבל לא באופן מסוכן או בעייתי.
יחידת הנעה: כאמור הרכב הגיע עם מנוע דיזל 1.6 ותיבת שישה הילוכים ידנית, שלא מגיעים בארץ (1.2 טורבו בנזין ו6 פלנטרי). המנוע מגיב מיידית בלחיצה על דוושת הגז, ולא יפחד לצאת לעקיפות גם בהילוך גבוה. עם זאת, צריך ללמוד לסנכרן בין המהירות לגיר בעקבות יחסי העברה שנועדו לחסכוניות כנראה, ובגלל המחסור בשעון סל"ד.
כך, למשל, מחשב הרכב מתריא להעלות להילוך שישי כבר ב70 קמש (66 ריאלי), אבל המנוע יתקשה להאיץ משם.
דוושת הקלאץ כיאה לרכב חדש רכה ונוחה, כוללת הגבהה בגומי שנמצא עליה כך שנוח להגיע לסוף מהלך בלי לאמץ את הרגל.
ידית ההילוכים בעלת מהלך ארוך אבל ההילוכים נכנסים חלק, שוב, כיאה לרכב חדש.
לדעתי היה צורך בחילוק יחסי ההעברה בצורה כזו שהילוך שישי מתחיל קצת יותר גבוה מבחינת המהירות, כך שהמנוע לא יתאמץ יותר מדי במהירויות גבוהות מזה, כמו גם ישאר חסכוני גם ב100 קמש ומעלה.

אבזור : הרכב כאמור מגיע בלי שעון סלד, או אפשרות להציג אותו, וזה חבל. בתור נהג זה אחד הדברים המרכזיים שהפריעו לי, אך ניתן להתרגל לזה עם הזמן.
דבר נוסף שמפריע לי פחות בתור נהג, אלא לנוסעים הם שניים:
האחד הוא המחסור בפתח מיזוג נוסף לנוסע הימני (יש רק 3 בסה"כ)
והשני הוא חלונות אחוריים שנפתחים כמו בוואן, כלומר לא יורדים למטה אלא רק נפתחים כלפי חוץ עם זרוע קטנה.
אלמנטים רבים ברכב מנוהלים על ידי מסך המולטימדיה המרכזי: מערכת סאונד, מחשב הדרך, ניווט, ולצערי הרב גם המיזוג.
יש מקום רב לשיפור במערכת המולטימדיה של הרכב.
הגישה למערכת המיזוג דרך מקש קיצור דרך אבל אני תמיד אעדיף כפתורים פיזיים על פני מסך מגע, בזמן נהיגה אין לי רצון ללחוץ על כפתור קטן לכניסה לתפריט המיזוג, ולאחר מכן על הגברת האוויר, או הטמפרטורה. אעדיף להושיט יד וללחוץ בדיוק על הכפתור שאני יודע שנמצא שם.
מערכת השמע בכל הנעה מאפסת את הSOURCE לרדיו, ובכל נסיעה מחדש צריך להעביר למצב BT כדי לשמוע מוזיקה מהסלולרי.
כפתור הווליום הינו פיזי ובנוסף נמצא כמובן בהגה, שזהו יתרון.
בשביל להגיע למחשב צריכת הדלק אפשר ללחוץ לחיצה רגעית על קצה ידית המגבים, ואז המסך יופיע למספר שניות, או להכנס דרך תפריט המולטימדיה. המחשב מציג שלושה מצבים:
TRIP A, B וצריכה רגעית. בתוכם מוצגים הטווח שנשאר למיכל הדלק, המהירות הממוצעת לטריפ, וצריכת הדלק.

ברכב ששכרנו לא הייתה בקרת סטיה מנתיב, ניטור שטח מלפנים או ניטור שטחים מתים. האבזור שכן נכלל היה בקרת שיוט ומגביל מהירות שהשתמשתי בו המון.
לגבי בקרת השיוט ומגביל המהירות אציין מספר דברים:
קודם כל, ניתן לבחור מתוך רשימת זכרונות שניתנת לשינוי, מהירות שיוט או מהירות הגבלה. הרכב מגיע בסטנדרט עם 30,50,70,90,110 ו130.
מגביל המהירות כמובן מתבטל בלחיצה מלאה על דוושת הגז, אך הוא לא עובד אם מפעילים אותו תוך כדי שנוסעים במהירות גבוהה מהמהירות המוגבלת (נניח שירדנו מכביש של 70 לכביש של 50, והרכב עוד מאט, אבל כבר הגבלת המהירות הופעלה), כך שצריך להוריד מהירות באופן מלא ורק אז להפעיל אותו.
בקרת השיוט לא מתבטלת בלחיצה על הקלאץ והעברת הילוך, דבר שנראה לי קצת לא בטיחותי אך עם זאת מסייע בהאצות למשל.
הרכב מצוייד גם כן במצלמת רוורס וגם חיישני חניה קדמיים שמתריעים אם הרכב מתקרב לעצם כלשהו מלפנים, כשיש צפצוף הווליום של המוזיקה נחלש.
הרכב מצוייד במערכת S&S שלוקח זמן ללמוד אותה. היא פועלת בצורה קצת משונה. קודם כל צריך להיות על ניוטרל כמובן ללא קלאץ לחוץ, ואז המנוע כבה. המנוע נדלק בשנית בלחיצה על הקלאץ, סיבוב של ההגה, לחיצה חזקה על הבלם או… כשפשוט בא לו. לא הצלחתי להבין את החוקיות, לעיתים המנוע כבה ונדלק מיד לאחר מכן, ולעיתים נשאר כבוי גם 7 דק בעמידה. מרגע שהמנוע הונע בשנית, הוא לא יכבה על ידי המערכת עד שהרכב יסע לפחות 30 קמ"ש (לדעתי, כך נראה).
בנוסף, לרכב יש פתיחה נעילה והנעה ללא מפתח, מה שמועיל מאוד לנוחות (ולאורך חיי הגומי בשלט).

דברים נוספים שהפריעו לי: תאורת המפות לא עובדת כשהרכב כבוי, כמו גם תאורת תא המטען לעיתים (עוד לא הצלחתי להבין את החוקיות.)
המראות מתקפלות חשמלית בנעילת הרכב, אך עם זאת החלונות לא עולים בנעילת הרכב (מה…?)
דבר נוסף הוא מערכת הHILL HOLDER שלקח לי כמה פעמים עד שהבנתי שהיא קיימת, וקצת מפריעה מאחר ואני מחפש את נקודת החיבור של המצמד, ולא מבין למה הרכב לא מתקדם.
צריכת הדלק:
גולת הכותרת של הרכב הזה היא צריכת הדלק!
דבר ראשון, את הנתונים אני אכתוב לפי מחשב הרכב ותורידו בערך 10 אחוז סטייה שהייתה לו מהתדלוק שנמדדה בו הצריכה האמיתית.
הצריכה האמיתית שנמדדה על פני 1200 קמ ומהירות ממוצעת של 55 קמ"ש – 1 ל27, הצריכה שהייתה במחשב היא 1 ל29.4, לא רחוק מזה.
נראה שהרכב מאוד חסכוני בנסיעה על 50-70 בהילוך רביעי וחמישי, שם הוא לא צריך יותר מדי תגבור עם הגז. זה נוח מאוד כאשר הרבה מכבישי איטליה הם כאלו שזו המהירות המותרת בהם, והנסיעה בהם רצופה (על כן גם המהירות הממוצעת בטיול היתה נמוכה למרות שנסענו באוטוסטרדות), בתנאים כאלו מחשב הדרך מדווח על צריכה בין 30 ל70 קמ לליטר, ובאופן ממוצע נראה יותר לכיוון ה45.
כשמגיעים לאוטוסטרדה הסיפור קצת משתנה, צריך לשמור על קצב סביר עם התנועה וכשנוסעים עם הרכב על 100-110 צריכת הדלק עולה משמעותית לעומת התנאים הקודמים, והיא נמצאת על בערך 1 ל22-25 קמ"ל. בנסיעה על 80-90 הצריכה היא בערך 1 ל30 (שוב, לפי מחשב הרכב).
כפי שציינתי, אני חושב שהיה מקום ל'מתוח' קצת את יחסי ההעברה כך שהרכב יהיה חסכוני גם בשיוט על 100 קמ"ש ולא רק ב80 קמש בהילוך שישי, אני לא מהנדס או מבין יותר מדי בנושאים האלו כך שאינני יודע האם פעולה כזו באמת יכולה לעזור לצריכת הדלק או שמא תפגע גם בדברים אחרים.
נ.ב. כשקיבלנו את הרכב נשאר לנו טווח של 800 קמ, אך אחרי 400 קמ הוא התייצב על 1000 נוספים…

בשורה התחתונה האם הייתי רוכש אותו?
כן ולא.
קודם כל בתמורה למחיר שהוא היה נמכר בארץ, אם היה נמכר בגרסה כזו כיום – מדובר בתמורה מצויינת למחיר. דגם חדש, בטיחותי, מרווח, נוח, חסכוני, דיזל וידני… מה אפשר לבקש יותר?
ההסתייגות שלי היא מתחזוקה של רכב צרפתי בארצנו, למרות שהקקטוס נראה עד כה כרכישה מוצלחת ואמינה, אין לדעת מה יעשו לו השנים בארצנו החמה המאופיינת בתחזוקת שבר.

 

בפעם הבאה – C5??

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *