תפריט סגור

סובארו B3 2009 – החלפה מלאה נוזל גיר אוטומט

הרכב: סובארו B3 שנת 2009 אוטומט מנוע 1500 קוד מנוע EL154

לפי ספר הרכב הגיע זמן החלפת נוזל הגיר הרכב (105K או 8 שנים)
כדי להחליף את כל נוזל הגיר ברכב, נשתמש בשיטת ניתוק צינור הכניסה של קולר הגיר מהגיר והכנסתו לבקבוק שאליו נאסוף את הנוזל המשומש.
עוד שיטה לביצוע (פחות יעילה לדעתי ויותר יקרה) היא לרוקן מהקרטר ולמלא מחדש את הכמות שרוקנו, לחזור על התהליך הזה כמה פעמים עד שהנוזל שיוצא מהקרטר הוא חדש ונקי.
אנחנו לא ביצענו החלפת פילטר גיר, מ-2 סיבות: הראשונה היא שמדובר בפילטר פנימי וצריך להוריד קרטר, והשניה היא שמדובר בפילטר די גס אז הוחלט לא להחליפו כרגע.

לפני תחילת העבודה יש לבדוק את המדיד נוזל גיר ולקבל מושג כמה יש כרגע בתיבה

כלי עבודה: 8 ליטר סובארו ATF, בוקסה 17, בקבוקים וג'ריקנים ריקים, משפך, צינור.

פותחים את קרטר הגיר עם בוקסה 17 ומרוקנים לכלי קיבול. לא לשכוח לשים בד / קרטון מתחת כדי לא ללכלך את ארצנו היפה

מנקים את הבורג משאריות המתכת שנדבקו אליו, סוגרים את הקרטר וממלאים את אותה הכמות שהוצאנו. יצאו בערך 3 ליטר
המילוי מתבצע דרך המדיד. אפשר לשים עליו משפך / משפך ארוך, ואפשר גם עם צינור מזגן למי שיותר נוח

עוברים לריקון הנוזל דרך צינור הקולר. לגיר יש 2 צינורות ברזל שיוצאים ממנו: צינור אחד (צינור יציאה) מוציא נוזל מהגיר אל הרדיאטור (או אל הקולר למי שיש חיצוני), הנוזל מתקרר שם וחוזר לגיר דרך הצינור השני (צינור כניסה).

כדי לגלות איזה צינור יציאה ואיזה כניסה (לא כתוב עליהם) יש לנתק משניהם את צינורות הגומי המחוברים אליהם, לחבר במקומם צינורות מזגן,להכניס כל אחד לבקבוק משלו, להניע לשניה ולדומם. כדי לנתק את הצינורות צריך לתפוס אותם בעזרת שפיץ-פלייר ולהרחיק אותם מנקודת החיבור. הצינור שהוציא נוזל לבקבוק הוא צינור היציאה.
נחבר חזרה לצינור היציאה את צינור הגומי שלו שניתקנו מקודם, ואת צינור הכניסה נשאיר מחובר לצינור מזגן שמוביל לבקבוק. בדרך זו הנוזל יצא מהגיר אל הרדיאטור אך לא יחזור לגיר אלא לבקבוק שלנו

לפי היצרן, כמות נוזל הגיר ברכב היא 8.1-8.3 ליטר. בגלל שרוקנתי מהקרטר 3 ליטר, הנחתי שיש לפחות עוד 4 להוציא דרך צינור הקולר. לכן את צינור המזגן כיוונתי לבקבוק 2 ליטר ומילאתי אותו פעמיים. כמובן שבין לבין ממלאים נוזל בכמות שהוצאנו.
כלומר הנעתי את הרכב, חיכיתי שהבקבוק יתמלא (הוא מתמלא מאוד מהר!), דוממתי, מילאתי 2 ליטר דרך המדיד, שמתי בקבוק חדש וחזרתי על התהליך. הוצאנו 4 ליטר ומילאנו 4 ליטר. בנתיים 7 ליטר הוחלפו

בבקבוק הבא כבר התחלתי יותר לשים לב לצבע של הנוזל וברגע שראיתי שיוצא נוזל חדש דוממתי את הרכב ומילאתי את הכמות שהוצאתי דרך המדיד. ההחלפה הסתיימה
השלב הבא הוא לבדוק את המדיד ולוודא שהמפלס תקין. צריך לבדוק פעמיים: כשהרכב קר, וכשהרכב חם. לכל אחת מהאפשרויות יש ערכים משלה במדיד.

נבצע כעת בדיקה על הערכים הקרים כי הרכב קר. על משטח ישר נניע את הרכב, נעביר מ-P ל-R ואז ל-N, שוב ל-R ושוב ל-P. יש להמתין שניה בין העברה להעברה. לאחר שסיימנו וחזרנו ל-P נלך לבדוק את המדיד תוך כדי שהרכב מונע. אם חסר- מוסיפים וחוזרים על שלבי הבדיקה מההתחלה.
ביצוע בדיקה חמה אמורה להתבצע כשהנוזל נמצא ב 70-80 מעלות. מאחר ואין לנו דרך לדעת את הטמפרטורה, ניקח את הרכב לסיבוב של 15 ק"מ בלבד ונבדוק לאחר מכן. בדיקה זהה לבדיקה הקרה.
שימו לב לא לנסוע עם הרכב יותר מידי כי במצב כזה הנוזל מתחמם ליותר מ- 80 מעלות וזה יגרום לתוצאה שגויה על המדיד

המדריך נכתב ע״י ארז אהרון

1 Comment

  1. יאני

    ניתן לראות על הצינור יציאה התחתון סימון אדום – זה וצינור היציאה של השמן החם אל הקולר ולכן אפשר לדלג על שלב הוידוא עם 2 צינורות מזגן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *